Date Archives януари 2015

Когато един колега напуска…

Не обичам да се разделям с колеги на работа. Неприятно ми е, когато някой от тях напуска, а по-нататъшната му липса няма как да не рефлектира върху всички останали. Получава се една дупка в колектива, която трябва да бъде запълнена. Задачите и отговорностите, за които бившият ни вече колега се е грижил, сега е необходимо да бъдат разпределим между останалите или да се възложат на новия колега. А той доста често не е наясно с тях (поне в началото)…

workМалко е неприятно. Не че имам против новите запознанства и новите хора във фирмата, но не ми иска да се случва за сметка на досегашния ни колектив, с когото вече съм свикнал да работя. Когато един колега напуска, действията му рефлектират върху всички при това не особено положително. На мнение съм, че няма незаменими хора, но напускането на някои от тях може ти коства прекалено много. Всеки от нас има уникално ноу-хау, което използва в службата си и чрез него внася своя принос. Винаги обаче се нуждаем от допълнително ноу-хау в зависимост от условията, в които сме попаднали и нужните за практиката ни умения. Затова във всяка нормална фирма има определен етап за обучение на новите служители. Въпросът е, че докато те се обучават, губим време, енергия и средства.

Така загубата на един качествен служител на работа рефлектира навсякъде. Дъщерята на съседа, която преди няколко месеца си смени работата например, ми разказваше, че в предишната й фирма сега има двама човека на нейното място. Представяте ли си колко ценна е била там!

Аз самият също не обичам да сменям работното си място и тепърва да се нагаждам към начина на работа в друга фирма. Неприятно е, а и съм склонен да се обвързвам емоционално с работата си. Приемам много неща лично и трябва да се е случил наистина сериозен катаклизъм, за да напусна и да се отправя в търсене на по-добра работа.

Вечният баланс между работа и семейство

Да намериш баланса между работа и личен живот се оказва не лека задача особено за онези със семейство и дете. Ето тогава идва истинското предизвикателство. Докато не попаднете в тази ситуация, няма как да разберете напълно за какво иде реч. Отстрани може да ви изглежда като „фасулска работа“, но практиката показва друго.

29-work-family-modelНяма някаква универсална магическа формула, която да ви покаже правилния път. Обстоятелствата варират – например колко и на каква възраст са децата ви,  колко изискваща е вашата работа и тази на съпругата ви, дали ви се налага да работите до късни часове и т.н. Има и други фактори, свързани с това какви сме ние самите като индивиди – характер, силни и слаби страни, мироглед и много други.

Единственото нещо, което е сигурно, е, че трябва да сте гъвкави, за да може умело да „жонглирате“ между семейство и работа. За мен и двете неща са важни, но семейството винаги ще е с приоритет. Това е моето лично виждане на нещата. Работата играе второстепенна роля, но все пак съзнавам, че тя е тази която ни храни.

Ясно е, че след тежък работен ден, може да се приберем у дома уморени и не в настроение. Обаче детето не пита, то иска внимание. Не искам да се превръщам в онези бащи, които и дума не си разменят с децата си, защото след като се приберат, пак мислят за работа. Ето защо съм разграничил тези две неща и не пренасям проблеми от едното място на другото. Колкото и да не съм „свеж“ след тежък работен ден, се старая да обърна внимание както на съпругата, така и на детето. Семейният модел, които показвате на децата, докато растат, е много важен за тяхното нормално развитие. Не го забравяйте!

 

Събирате ли на време парите си?

Много компании от всякакъв род са изправени пред забавени плащания. В бизнес средите, в които аз работя, съм забелязал, че ако дадена компания има несъбрани вземания, с тяхното събиране се занимават или счетоводители, или представители на търговския отдел. За жалост това са най-претрупаните с работа хора с едни от най-отговорните задачи. В резултат длъжниците се скатават, а събираните приходи не се увеличават. Ето защо е препоръчително финансовите институции, пък и всички други компании, изпитващи подобни трудности, да потърсят специализирано съдействие и да се доверят на услугите на колекторска агенция. В много отношения EOS Матрикс и EOS Сървисис са най-добрите в тази сфера.

seminarsЕто един пример: освен с управление на вземания, ЕОС Сървисис се занимава и с обучение на вътрешнофирмени екипи за събиране на забавените плащания от клиенти.  Основните теми са какви подходи да прилагат за събиране на вземанията, как да преговарят с длъжниците, как да усъвършенстват телефонните обаждания, както и теоретични разяснения за това как се осигурява ликвидност, какво включва в себе си понятието „просрочване‟ и какви са разликите в процеса по управление на вземанията при търговски компании и финансови институции.

От колеги в бранша чувам, че голям плюс са и безплатните обучителни семинари, провеждани от експертите на EOS в България – провели са няколко такива в различни градове в страната и доколкото знам, планират да продължат обиколките си и през тази година. Мой познат посети такъв семинар през пролетта в Бургас и сподели доста полезни съвети.

Аз съм за всякакви срещи за повишаване на квалификацията на служителите. Освен на значимостта на курса сам по себе си, внимание трябва да се обърне и на факта, че комуникацията между гостите води до обмен на информация и осъществяване на трайни контакти.

Похвална е инициативата на EOS Сървисис, които показват, че не само събират „закъснели‟ вземания, но и обучават и други фирми да правят същото. Ползите са значителни особено за малките и средни предприятия, които често се натъкват на подобни трудности и вече имат избора да използват услугите на външна агенция или да управляват сами вземанията си чрез добре обучен персонал.