Date Archives април 2015

Кои са най-важните хормони в нашето тяло?

Всички сме чували термина „хормон“, нали? Е, вчера реших да си направя експеримент в моята приятелска микрогрупа и зададох следния въпрос на 10-на човека сред познатите ми: Можеш ли да ми дадеш определение за това що е то хормон? Оказа се, че повечето не могат… вместо това започнаха да ми изреждат имена на някои известни хормони и да ми обясняват кой какво правел. Имаше правилни попадения, но и доста пропуски. Затова реших да внеса малко повече светлина по темата.

Хормонът всъщност е вещество. В тялото ни определени органи произвеждат точно определени хормони, но всеки от тях влияе на целия ни организъм, защото лесно се разпространяват чрез кръвта.

Известни са ни различни хормони, които се произвеждат в хипофизата, надбъбречната жлеза, бъбреците, панкреаса, щитовидната жлеза, храносмилателния апарат, яйчниците при жените или тестисите при мъжете и др.

Истината е, че няма маловажен хормон. Всеки от тях има ключова роля за цялостния комфорт на тялото и е натоварен с определени функции. Все пак ще изброя някои от по-известните в списъка:

  • hormonesадреналин – секрецията му се повишава, когато сме под влияние на стрес или напрежение; действа като естествено обезболяващо, но само докато се произвежда в завишени дози в тялото ни.
  • кортизол – или н.нар. хормон на стреса; също увеличава кръвното налягане, но едновременно с това потиска имунната система.
  • допамин – свързан е с емоционалното удоволствие, защото отговаря за редица мозъчни процеси, сред които контрол на вниманието, заучаване, моторна активност и др.
  • лептин – контролира съхранението и изразходването на енергия в тялото; регулира скоростта на метаболизма и влияе на апетита, така че е неизменно свързан с натрупването на мазнини в тялото.
  • тестостерон – оказва влияние при изграждането на мускулната система в тялото ни, както и за оформяне на типично мъжките черти на момчетата по време на пубертета.
  • естроген – ако тестостеронът е „най-мъжкият“ хормон, то естрогенът определено е „най-женственият“, защото се среща само в женското тяло.
  • ендрофин – известният ни „хормон на щастието“, който се произвежда от хипофизата и е най-естественото лекарство на света.

С брада или без?

beardПонякога нас, мъжете, също ни мързи да се бръснем, а може би сме много заети или изморени, за да отделим време за премахване на излишното окосмяване по лицето. Знаем, че вие, жените, не харесвате бради, затова при първа възможност ще я махнем, не е нужно постоянно да ни напомняте ;). На мен ми се случва да оставя брадата си да порасте повече от нормалното, на седмица и половина примерно, но това е рядкост и се дължи по-скоро на гореизброените причини, отколкото на личните ми предпочитания, които ще изясня след секунда.

И така… Леко набола брада? Да. Гъста брада? Не. Това е моето мнение по въпроса, на мен така ми харесва. В момента не се възприемам с голяма брада, въпреки че на младини съм правил и такива експерименти. Някакси ми е неудобно, все имам чувството, че някаква храна е останала там, общо взето ми пречи, пък и изисква грижи, като женската коса, да кажем.

Като гледам изображения на Ботев и Каравелов, по онова време такъв е бил еталона, Левски и Вазов пък са имали мустаци. Знам, че много млади момчета в днешно време си пускат брада, за да изглеждат по-възрастни и мъжествени, някои пък така прикриват проблеми с кожата, които са имали през пубертета. Лошо няма, техни си предпочитания. И аз като млад исках да изглеждам по-солидно, а брадата е един добър трик за това.

Четох някакви статии в нета, че в момента било модерно да носиш брада, но тъй като не робувам на модата, смятам да пропусна тази тенденция 🙂

Как да бъдем „зелени“?

Това не значи да се омажем със зелена боя, искам да е ясно. Отнася се до един живот, който ще е в хармония с природата. Съзнавам, че в момента ежедневието ни е забързано, борим се за насъщния и нямаме време да мислим глобално и за бъдещето на планетата. И все пак имам една идея, която лесно може да се приложи от всеки един от нас без да се влагат много усилия и време.

consumerismКато за начало може да спрем да купуваме ненужни вещи, а да се задоволим само с най-необходимото. Наясно съм, че то ще е различно за всеки, но нека го приемем така за по-лесно – просто да се ограничаваме в покупките си. Консумизмът е враг на природосъобразния начин на живот, защото колкото повече се произвежда, толкова повече се изхвърля, а някои материали са получени по изкуствен начин и трудно се разграждат. Да не говорим, че при производствения процес се замърсява въздухът.

Сега ще кажете, че дори вие да не купите дадена вещ, тя вече е била произведена и така или иначе след като остарее, ще бъде изхвърлена. Това наистина е вярно, но вие няма да имате участие в целия този процес. А и както знаем, предлагането се базира на търсене – вещите се произвеждат не самоцелно, а за да се продадат, а докато има кой да ги купи, те ще се произвеждат в по-голямо количество, като по-този начин задоволяват нуждите на търсещия пазар. Няма как да не спомена и темата за разделното събиране на отпадъци и рециклирането. Старите вещи също така могат и да се даряват, ако са в достатъчно добро състояние.

Има хиляди начини да се отдадем на малко по-екологичен живот, стига да поискаме да бъдем по-„зелени“.