Date Archives ноември 2014

Разликата между „знание“ и „познание“

На мнение съм, че хората трябва да се научат да използват думите правилно. Понякога не осъзнаваме, че допускаме грешки, но точно това пък са моментите, в които си заслужава някой друг да ни направи забележка и да ни обърне внимание, че грешим. Разбира се, това е възможно единствено, ако човекът срещу нас е достатъчно ерудиран, за да знае кога да ни направи правилната забележка.

3DS-knowledge-base-300x199В този контекст аз днес ви питам: знаете ли каква е разликата между „знание“ и „познание“? Като ви задавам въпросът така, се досещате, че има някаква разлика, нали? Усещате я, но можете ли да я опишете? А замисляли ли сте се по въпроса преди аз да ви попитам? Може би да, а може би не. Ако сте, браво на вас. Значи имате развит усет в тази насока и можете да го усъвършенствате. Ако не сте, може би ще ви е полезно да започнете.

И за да не ви измъчвам допълнтелно, мисля, че е време да ви кажа каква е точно разликата между „знание“ и „познание“. Истината е, че познанието е придобито знание. Това са нещата, които сме научили чрез собствения си опит и на собствен гръб. Знанието е това, което сме прочели, които са ни казали, което сме гледали и т.н., но не сме видели, усетили или чули на практика. Границата между двете е тънка, но съществена. И повярвайте ми, забелязва се, когато употребявате двете думи в подходящ контекст.

Аспектите на съвременното образование

global-knowledgeНесъмнено с годините светът се променя. Образованието също еволюира, но не толкова благодарение на новите открития в различни области на науката. Технологичната еволюция прави знанието на човечеството по-достъпно и по-лесно смилаемо.

Когато следвах в гимназия преподавателите искаха учене наизуст на стихотворения, исторически документи и какви ли още не неща, които никога повече не ми потрябваха. Библиотеката бе пръв помощник при реферати и разни други домашни, а ако исках да прочета Карл Май трябваше да чакам книгата да бъде върната от някой преди мен и да нацеля точния момент за получаването й, преди да ме е изпреварил някой. Винету ми беше любимецът и още е, но вече се конкурира с някой и друг уестърн актьор.

Но да се върна на образованието. Благодарение на стабилното количество информация в мрежата днес учениците могат да се радват на свободен достъп до творби на класици. Единственото, което трябва да направят е да свалят и заредят файла на компютъра или четеца си.

Уикипедия, както и много други специализирани сайтове дават информация за физични, биологични и химични закони и явления, които можеш да провериш веднага след като чуеш. Ако беше преди, трябваше да си отбелязваш на листче какво точно не знаеш, после да идеш в библиотеката и да питаш библиотекарката, та тя да ти издири необходимата книга и да я изчетеш цялата, без гаранция, че ще намериш желания отговор. Другият вариант бе да питаш учителя, но се получаваше неприятно, ако и той не знаеше отговора. Пращаше те в библиотеката да минеш през познатата процедура.

Високата обща култура вече е възможна. Отсяването на информация, контактите с чужди сайтове, гледане на клипове, учене на чужд език, благодарение на онлайн разговорници, различни курсове и качени речници е лесно достижимо. Готвенето също вече е детска игра и за човек като мен, който преди разбъркваше с триста зора две яйца.

Информационната мрежа е необходима за интелектуалния ни прогрес. Благодарение на нея се възпитават по-бързо по-добри учени, които надявам се, ще работят за по-доброто бъдеще на човечеството.

Ловът-старо мъжко удоволствие

Като малък много пъти съм гледал как ловните дружинки се събираха и тръгваха с пушките си към горите или полето. Стреляха по пъдпъдъци, гонеха глигани… Тогава ходех няколко пъти с баща ми и запомних тези моменти като вълнуващи. Не заради самия лов, а заради ритуалите, следенето, оглеждането за дивеч, разходката сред природата.

c100014kПреди няколко дни  ме поканиха на лов и спомените ми от едно време нахлуха сякаш да е било вчера. Не съм решил още дали ще отида, но зная, че е въпрос на чест да го направя. Не съм запален по лова, но мъжкото в мен проговаря. Може и да им е смешно на жените, но у нас, мъжете, има един типичен порив, който ни връща към праотците ни, изкарвали прехраната си, оцелявайки с лов. Всъщност преди всичко друго е било преследването на животни за тяхното месо и топла кожа.

Всъщност това е най-съвместимата ни с природата дейност. Мнозина ще намерят лова за нехуманна проява,  но и мнозина ще се съгласят, че той е част от нас-човеците, който в действителност сме си хищници. Но вече столетия  ловът се е превърнал и е възприеман като повече от преследване на животни. Той е спорт за благородници, мъжко време, доказване, чест, разходка сред природата, опознаване на живота и неговото ценене. Никой друг като лова не може да научи човека да уважава природата и нейните богатства. Защото въпросът не е да стреляш, а когато уличиш да благодариш за поднесения ти дар.

Опознай родината, за да я обикнеш

Едва ли има човек в България, който да не е чул поговорката. Обаче забелязвам, че това е едно от тези неща, които ни идват в главите по време на разговори и ги използваме без срам, за да се изтъкнем като големи родолюбци и патриоти. А в действителност никак не опознаваме родината си и изобщо не я обичаме.

Не ми се хабят думи в този пост да ви убеждавам колко много красоти има по нашите ширини. В интерес на истината малко са хората, които са скитали из горите, които са се докосвали до девствени плажове и тичали из жълти поля. Повечето си стоят в големите градове и казват, че Черноморието било презастроено, хижите в лошо състояние, язовирите мръсни. И това е вярно, но само донякъде. Зависи къде сте били, къде искате да бъдете и колко големи са очакванията и изискванията си. Ако търсите швейцарски лукс у нас няма да го откриете, ако искате да сте като на Малдивите, пак няма да стане. Тук и манталитета ни е друг, и финансовите ни възможности. И преди да сте обърнали всикчо на политика, аз ще ви кажа, че политика се прави първо от народа. Когато на вас ви е безразлично и си ходите на Запад не можете да очаквате, че на управляващите ще им пука. Те са свикнали, че вие само се оплаквате и вече не ви слушат, а си правят каквото си искат.

beglikАз лично пътувам и съм ходил на много хубави места в страната ни, които обаче не са много известни на хората. Античният град Кабиле, например, замъкът в Равадиново, крепостта Мезек и много, наистина много други. В полите на страната ни се крият тайни, за каквито повечето хора не си представят. Величествени пещери, уникални водопади, скални образования, манастири, крепостни стени. Съдя и по реакциите на приятелите ми,  на които само като им разказвам за какво съм чел или къде съм пътувал не могат да повярват, че им говоря за България.

Хора, интересувайте се какво има в родината ви. Посетете тези места. Много историческите обекти са се превърнали в малки европейски оазиси и няма начин да не се почувствате далеч от мръсотията и пошлостта на големия град, който ви показва само колко добре асфалтиран е пътят към летището. Зарежете и стереотипното политическо мислене. Обичайте родината си въпреки всичко и въпреки всички.

Физическото здраве е важно

Мотивът ми да се поддържам в добра форма няма нищо общо с това да изглеждам атрактивно за жените. Все пак вече съм женен и с дете, поулегнал и далеч от мисълта да привличам противоположния пол с мускули. Правя го единствено за собственото си здраве. Оказва се доста трудно да балансираш между кариера, семейство, приятели и тренировки във фитнеса. Живеем във все по-динамична среда и времето не стига за всичко.

Health-and-FitnessПоддържането във форма има два основни компонента – упражнения и диета. Правилното хранене е дори по-важно от тренировките, колкото и странно да звучи. Това, че сме твърде заети, ни кара да прибягваме към така наречената и вредна „fast food”.

Баба ви сигурно ви е казвала, че закуската не трябва да се пропуска. Била е права жената. По-добре да хапнете нещо малко на закуска, отколкото нищо. Примерно някакъв плод с чаша вода. Като споменах вода – тя трябва да се пие през целия ден, може да се замени и с фреш от прясно изцедени плодове. Хранете се по 5 пъти на ден с по-малки порции, вместо няколко огромни. По този начин помагате на храносмилателната си система, която реагира по-добре на малки порции, големите й идват като шок и едва успява да се справи с тях. Пазете се от лошите въглехидрати. Заместете белия хляб с черен, обикновената захар с кафява, трапезната сол с хималайска. Мазните храни също не са добра идея, тъй като са основният виновник за затлъстяване.

Посещенията във фитнеса редовно ще компенсират липсата ви на движение в ежедневието. Има и алтернативни начини за тренировки. Когато е възможно, ходете на работа с колело или пеша, вместо си кола. Използвайте стълбите вместо асансьор. Играйте на топка с децата в двора, тичайте вечер из квартала. На вид елементарни неща, но помагат.