Ефектът на Дънинг-Крюгер, или защо глупавите хора са твърде глупави, за да разберат, че са глупави?

Ефектът на Дънинг-Крюгер е когнитивно изкривяване, при което хора с ниска компетентност в дадена област надценяват собствените си умения и знания. Наречен е на психолозите Дейвид Дънинг и Джъстин Крюгер, които през 1999 г. провеждат серия от експерименти, доказвайки този феномен.

Основната идея е, че хората с ограничени познания често нямат необходимата способност да разпознаят собствените си грешки или липсата си на компетентност. Те не само че взимат неправилни решения, но и не осъзнават защо са грешни. Това води до свръхувереност и самозаблуда.

Една от причините за този ефект, е че на нас ни е по-лесно да забелязваме невежеството на другите, отколкото нашето собствено. Създаваме си илюзията, че сме много над средното ниво, докато обаче реалната истина е съвсем друга.

Интересното е, че ефектът се проявява най-силно при начинаещи, които след първоначално повърхностно запознаване с дадена тема започват да вярват, че разбират много повече, отколкото в действителност. Това често се илюстрира с така наречената „планина на глупостта“ – точка, в която увереността е висока, но реалното знание е минимално.

От друга страна, експертите, които реално притежават задълбочени знания, често подценяват себе си, тъй като са наясно с колко много неща все още не са запознати.

Ефектът на Дънинг-Крюгер е важен за разбирането на човешкото поведение, саморефлексията и вземането на решения. Той подчертава значението на критичното мислене и непрекъснатото обучение като начин за преодоляване на собствените ограничения.