Когато стане въпрос за отопление с климатик, предпочитанията по-скоро са насочени към инверторите, макар и първоначално тяхната цена да предизвиква изумление. Ако се чудите защо тези системи са по-скъпи от конвенционалните модели и дали могат да се намерят и по-бюджетни варианти, в следващата статия ще разнищим въпроса в повече детайли.
Има ли инверторни климатици на изгодна цена?
Инверторните климатици са по-скъпи от обикновените модели, но това е така само в началото. Много скоро след покупката тази инвестиция започва да се оправдава под формата на малки сметки за електроенергия, ниски нива на шум, лесна поддръжка и подобрена регулация на температурата в помещенията. Хубавото е, че с времето се появяват още производители на климатични системи, което разширява ценовия диапазон и предоставя допълнителни възможности за потребителите. Вследствие на това на пазара днес могат да се намерят модули на сравнително достъпна цена. Такива има в каталога на вносителя и магазин за инверторни климатици Eclima – там ще намерите климатици на цени, подходящи за всеки бюджет, при това от водещи производители и с високо качество. Всички техни модели са с безплатна доставка, а повечето включват и безплатен монтаж. Като това не е за сметка на качеството, разбира се. Големият асортимент предполага по-лесно намиране на уред, отговарящ на вашите предпочитания.
По какво се различават разходите на обикновените и инверторните климатици?
Производителите на климатици непрестанно разработват нови решения в областта на енергийната ефективност и инверторните системи са отличен пример за това. Тяхната икономичност е в пъти по-висока от тази на конвенционалните модели. Енергийният коефициент и мощността също не отстъпват. Това се трансформира в по-малък разход на енергия по време на работа, откъдето по логичен път се понижават сметките за ток. С времето инвестицията се откупува и дори е възможно в дългосрочен план да пестите от вашия климатик.
За да разберете по-добре защо първоначалната цена на инверторните климатици е по-висока, трябва да обясним повече за технологията, използвана за направата им.
Кратко разяснение за технологията, използвана в инверторите
Основната разлика между конвенционалните и инверторните системи е в компресора, намиращ се във външното тяло. По начина си на работа се обособяват два вида компресори: с постоянна и с променлива скорост. Обикновените системи ползват първия тип. Накратко, при тях компресорът работи с постоянна скорост до достигане на зададената температура, след което спират изцяло. Когато температурата в стаята падне под желаната, те се включват автоматично и същото действие се повтаря.
Инверторите са снабдени с втория тип компресор. Вместо да спира и стартира отново на всеки няколко минути, неговата скорост се променя постоянно, за да се поддържа желаната температура. Това се оказва ключово за икономичността на уреда. За да обясним този ефект по-добре, ще направим аналогия с автомобилния двигател. При натискане на педала за газта по време на шофиране, вие увеличавате мощността, което води до по-висока скорост на движение. При достигане на желаната от вас скорост, подавате по-малко газ при спускане и повече при изкачване, за да поддържате това ниво. Така успявате да контролирате количеството на горивото, което се изразходва в този момент. Подобен ефект се постига и при инверторните климатици.
По какво се различава енергийната ефективност на конвенционалните и инверторните климатици?
И така, както вече стана ясно, при обикновените климатици скоростта на компресора е фиксирана. Липсва гъвкавост, а това прави достигането на зададената температура осезаемо по-скъпо. Да не говорим, че много често тези системи не могат изобщо да я достигнат и да я задържат. Ако пък успеят, компресорът веднага се изключва и няма какво да поддържа равномерна температура. В резултат на това в стаята често е или по-топло, или по-студено от необходимото. След това когато разликата между зададената температура и тази в помещението надвиши 4°C, компресорът отново се включва, за да компенсира.
И така този процес се повтаря отново и отново. Проблемът е, че с това се увеличава значително консумацията на електроенергия, защото за всяко включване на компресора се налага увеличение на мощността, а то пък изисква повече електричество. Да не говорим, че така системата се износва по-бързо.
Точно заради това технологията на инверторните климатици е по-добра. Когато компресорът работи с променлива скорост, вместо непрекъснато да се включва и изключва, това не повишава мощността, нито увеличава разхода на енергия. Ето поради тази причина инверторите са по-предпочитани от конвенционалните модули. Те са страхотна опция както за дома, така и за офиса.