Митове за храната

Винаги има много неизвестни, когато започнем нова диета или искаме да подобрим режима си на хранене. Постоянно се чудим кое е по-здравословно, кое ни е позволено и от кое може да приемаме в умерени количества или напълно да изключим от менюто си.

Ето защо потърсих повече информацията по темата и днес ще развенчаем няколко мита за храната.

Бялата захар е по-вредна от кафявата захар?
Не точно. По-здравословна диета не може да се постигне с кафява захар, дори ако съдържанието на минерали е малко по-високо, отколкото при бялата захар. По принцип не трябва да се страхуваме от консумацията на захар, защото не вида, а количеството я прави вредна. Например, ако пием кафе със захар в съотношение 1:1 по няколко пъти на ден, ще консумираме повече енергия, отколкото ни е необходима. А след време този навик определено ще се отрази и върху кантара.

Суровата храна е по-здравословна?
Суровата храна не е за всеки, тъй като често оставя чувство на тежест в стомаха и причинява проблеми с храносмилането. Суровите храни трябва да се избягват, особено вечер преди лягане. Чрез варене можем да направим храната си по-смилаема и приятна, а микробите се убиват по време на готвене. В менюто трябва да се намери добър баланс между сурова и сготвена храна.

От мазнините напълняваме?
Подобно на въглехидратите и протеините, мазнините са енергиен източник, който ни помага да поддържаме ефективността си. Мазнините сами по себе си не са виновни за наднорменото тегло, а причина за това е твърде многото енергия, която се доставя, но не се консумира и следователно се съхранява в тялото ни като излишни килограми.